ilovenewyork.se NEW YORK FAKTA NEW YORK GUIDE NEW YORK SHOPPING SÖK HOTELL I NEW YORK
Hem - ilovenewyork.se
Svenska Svenska English English
» HEM
» NHL-Resor 2011-2012
» VÅRRESA 2012
» PAKETRESOR 2012 (NY)
» RABATTKORT
» SÖK BILLIGA RESOR
» BILJETTER (NÖJEN)
  Konserter / Musik
  Musikaler / Broadway
  Sport
  New York Rangers 2012
  New York Yankees 2012
  Sevärdheter (NY)
» RUNDTURER
  Helikopter
  Film / TV
  SÖK New York Tours
» NEW YORK FORUM
» NEW YORK FAKTA
  Historia
  Fakta / Bra att veta
  Stadsdelar
  Ta sig runt
  Tidningar / Böcker
  GRATIS-tips
  Webkameror
» NEW YORK GUIDE
  Battery Park
  Brooklyn Bridge
  Central Park
  Central Park Zoo
  Central Station
  Chrysler Building
  City Hall
  Ellis Island
  Empire State Building
  Flatiron Building
  FN-huset
  Frihetsgudinnan
  High Line
  Madison Square Garden
  Radio City Music Hall
  Rockefeller Center
  Roosevelt Island
  Times Square
  Wall Street
  WTC Memorial
» MUSEUM
» BROADWAY / TEATER
» FILM / TV-SERIER
  Filmens New York
  Live TV-shows (Biljetter)
» SHOPPING
» HOTELL
  Budget / Vandrarhem
  Medel / Förstklassiga
  Lyxhotell
  Lägenheter
» RESTAURANGER
» BARER & KLUBBAR
» BRÖLLOP I NEW YORK
  Bröllopspar
  Fotograf Maria Melin
» LITTLE SWEDEN
» SÖK FLYGBILJETT
» BRA LÄNKAR
» OM OSS / KONTAKT
Sök och jämför bästa pris inför din resa till New York. Ilovenewyork.se i samarbete med reseguiden.se.
Tipsa gärna dina vänner om vår hemsida - www.ilovenewyork.se - klicka här!
Google
Sök mer om New York:
Lokalisera dig på Manhattan med Google Maps. Klicka här!
Google Street View - lokalisera dig på New Yorks gator!
Tillsammans.se
- NY Dejtingsite för singlar!
WEBBHOTELL
hos Plats.se!
YoGo - Miljövänliga t-shirts!
BAMBU & EKOLOGISK
BOMULL
Här hittar du information och bokning av vandrarhem i New York.
New York City

Little Sweden New YorkLittle Sweden - New York


New York är populärt för oss svenskar!

Det är ganska lätt att känna sig hemma New York både för att staden redan känns bekant efter allt vi sett på TV om staden och att det idag bor och jobbar mycket svenskar på Manhattan. Det har blivit lite som ett "litet Sverige" därför kallar vi denna sida för Little Sweden.

För 100 år sedan
New York har varit en stor del av svensk historia. Redan under slutet av 1800-talet och början av 1900-talet stod New York i fokus då över 1 miljon svenskar lämnade Sverige för att söka lyckan i Amerika. Dom flesta som reste till USA kom med båt till New Yorks hamn som var den största immigrant-hamnen. En del fick inte komma in i landet av olika anledningar men många var dom svenskar som började sina nya liv i New York. Många stannade här en kort tid innan de tog sig vidare till andra amerikanska städer men en hel del bodde resten av sina liv här.

New York och Sverige idag
Idag är det ju så mycket lättare att prova att bo och leva i New York och man kan ju alltid lätt återvända hem om man vill, med första bästa flight hem till Sverige. Våra tidigare emigranter såg nästan aldrig sitt hemland igen. Vi har träffat några av alla de svenskar som bor och jobbar i New York och presenterar de här.


Svenska Kyrkan i New YorkSvenska Kyrkan i New York

På en av de bästa adresserna på Manhattan hittar du Svenska Kyrkan. Precis intill den kända shoppinggatan 5th Avenue vid 5 East 48th Street finns denna lilla svenska oas. Svenska Kyrkan har en hel del olika aktiviteter för alla svenskar som bor i New York men du som inte bor här är också varmt välkommen. Det är hit du vänder dig om du vill gifta dig i New York, om du behöver någon att prata med, delta på gudstjänst, bara känner för en kopp kaffe och en kanelbulle eller kanske bara vill sitta med en tidning eller bok.

Svenska kyrkan blir alltid glada om du har med dig lite svenskt godis, kaffe eller något annat trevligt när du kommer dit :).

Vi träffade Lena Fleischmann
I sep 2007 träffade vi Lena Fleischmann som jobbar som sekreterare/administratör på Svenska Kyrkan.
Vi återkommer med vår lilla intervju med henne inom kort.

Adress: Svenska kyrkan/Church of Sweden, 5 East 48th Street New York, New York 10017

Mer information om Svenska Kyrkan i New York:
Till Svenska Kyrkans hemsida »



Svenska Mammor New York

Svenska Mammor New York

Föreningen Svenska Mammor hade vi hört talas om och fick kontakt med grundaren Michelle Cadeau som bor i New Jersey med sin familj. Som tur var hade Michelle tid att träffa oss under vårt New York-besök hösten 2007. Vi kommer inom kort presentera en utförlig intervju med Michelle.

SvenskaMammor.com är ett nätverk för alla de svenska mammor som är bosatta ute i världen. Här får man en möjlighet att träffa andra svenska mammor som bor i din närhet. Michelle startade upp nätverket när hon själv blev gravid och kom i kontakt med några till svenska tjejer med barn som bodde runt New York. Nu har nätverket spridit sig över hela världen och tanken är att var du än befinner dig i världen skall det alltid finns möjlighet för svenska tjejer att hitta en grupp med svenska mammor eller ha möjligheten att starta upp en grupp där ni bor.

Bli medlem hos Svenska Mammor när det är dags för dig att bege dig ut i världen med barn eller om du är bosatt utomlands och snart skall ha barn. Här finns mycket bra tips och information att få.

Mer information om nätverket Svenska Mammor:
Till Svenska Mammors hemsida »



Sök fler resor och erbjudanden till New York här »


The Swedish American Chamber of Commerce New YorkThe Swedish-American Chamber of Commerce New York

Det var 1906 allting startade när några ledande svenska affärsmän i New York träffades för att starta en gemensam näringslivsorganisation - Chamber of Commerce. Idag över 100 år senare finns organisationen kvar för att värna om samarbetet mellan Sverige och USA och är världens största Swedish Chamber of Commerce. I styrelsen sitter idag flera av sveriges mest kända företagsledare.

Hit kan du vända dig för att få hjälp och råd och tips om hur du som företag kan komma in på den amerikanska marknaden. Vi hade också glädjen att hinna med ett besök i höstas och fick då träffa Charlotta Simonsson och hennes kollega Sara Hart. Vi kommer inom kort skriva om vårt besök.

Adress: The Swedish-American Chamber of Commerce, Inc. 570 Lexington Avenue, 20th Floor New York, NY 10022

Mer information om Swedish-American Chamber of Commerce New York:
Till Swedish-American Chamber of Commerce New York »


InternationalSwede New York.InternationalSwede
För dig som bor i och omkring New York är InternationalSwede en perfekt community att bli medlem i. De anordnar mycket roligt för svenskar i New York. Tillsammans med andra nordbor som också bor här kan du fira Nationaldagen, Påsk, Midsommar och Jul och mycket mycket mer.


Till InternationaSwedes hemsida »


Söndagsparty med Filip & Fredrik i New York 2009.


Mer svenskt i New York


Restaurang Aquavit i New York. Restaurant Smörgås Chef New York Scandinavia House New York. Fika Café New York.
Aquavit
Restaurangen som ägs av stjärnkocken Marcus Samuelsson från Göteborg.


Adress: Restaurant Aquavit of New York, 65 East 55th Street, New York


Aquavit »
Smörgås Chef
Skandinavisk restaurang i med skandinavisk mat. Finns på tre platser på Manhattan.


Adresser: West Village, Midtown och Wall Street i New York


Smörgås Chef »
Scandinavia House
Hem för The American-Scandinavian Foundation en ideell organisation för de skandinaviska länderna i NY.

Adress: Scandinavia House 58 Park Avenue (mellan 37th and 38th Streets) New York, NY 10016

Scandinavia House »
FIKA
FIKA espresso bar där du kan ta dig en kaffe latte eller en lunch med räkmacka.


Adress: FIKA espresso bar 41 w 58th Street New York



Fika »



Tillsammans.se - ny svensk dejtingsajt för singlar - Bli medlem Gratis!

ALTA -Active language Training Abroad
Bedriver språkresor utomlands till Spanien och England.
språkresor

Resia
Res tryggt och säkert med en hyrbil av senaste årsmodell.
hyrbil

Göteborgs Minihotel
Letar du billigt boende i Göteborg? Minihotel är ett prisvärt, centralt hotell i Göteborg.
billigt boende Göteborg

Åkerblads konferenshotell i Dalarna.
Åkerblads är ett vackert spahotell Dalarna.
Spahotell dalarna

 
Firstdate.com
Annonser från Reseguiden.se
IloveNewYork.se i samarbete med:
reseguiden.se - jämför själv. Hitta prisvärda erbjudanden till New York. America Explorer - Prisvärda paketresor till New York. hostelworld.se - boka vandrarhem i New York. CitySights NY - Rundturer med buss, båt och helikopter. On location tours - rundturer i filmens tecken.
NEW YORK:

Följ Ilovenewyork_se på twitter.
NEW YORK FAKTA HOTELL SEVÄRDHETER Frihetsgudinnan
STADSDELAR VANDRARHEM Brooklyn Bridge Radio City Music Hall
NEW YORK MUSEUM NÖJESBILJETTER Central Park Times Square
SHOPPING SPORTBILJETTER Chrysler Building Wall Street
RESTAURANGER NEW YORK PASS Empire State Building Fler...

I Love the World - boka hotell och vandrarhem i hela världen!
English Följ oss på Twitter